Product information "OTU-SP-ES-028-028-L300"
- Component for the Opens test, for capacitive testing of semiconductor chips for open circuits, short circuits and soldering faults
- Suitable for SPEA test systems
| Accessory type: | Customising accessories |
|---|---|
| Cable length: | 300 mm [11.8 in] |
| Diameter: | 8.5 mm [.334 in] |
| Height: | 50.8 mm [2 in] |
| Installation: | Thread M2.5 |
| Interchangeable kits (WS): | WS SPEA |
| Length: | 27.5 mm [1.08 in] |
| Max. temperature: | 60 °C [140 °F] |
| Min. temperature: | 10 °C [50 °F] |
| Outer dimensionS (WxDxH): | 27.5 x 27.5 x 50.8 mm [1.08 x 1.08 x 2 in] |
| Pin diameter: | 4 mm [.157 in] |
| Product group: | Opens tests |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Scope of delivery: | Escan Probe20, Escan Captor20 |
| Series: | OTU |
| Stroke: | 4 mm [.157 in] |
| Type: | SPEA opens test |
| Version: | Open Pin check probe unit |
| Weight: | 0.01 kg [.022 lbs] |
| Width: | 27.5 mm [1.08 in] |
Login
- Component for the Opens test, for capacitive testing of semiconductor chips for open circuits, short circuits and soldering faults
- Suitable for SPEA test systems
Other products in this series:
- Product group: Opens tests
- Series: OTU
- Type: SPEA opens test
- Version: Open Pin check probe unit
- Accessory type: Customising accessories
- Scope of delivery: Escan Probe20, Escan Captor20
- Width: 27.5 mm [1.08 in]
- Height: 50.8 mm [2 in]
- Weight: 0.01 kg [.022 lbs]
- Min. temperature: 10 °C [50 °F]
- Max. temperature: 60 °C [140 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Stroke: 4 mm [.157 in]
- Installation: Thread M2.5
- Length: 27.5 mm [1.08 in]
- Diameter: 8.5 mm [.334 in]
- Pin diameter: 4 mm [.157 in]
- Cable length: 300 mm [11.8 in]
- Outer dimensionS (WxDxH): 27.5 x 27.5 x 50.8 mm [1.08 x 1.08 x 2 in]
- Interchangeable kits (WS): WS SPEA